زندگینامه شعرا و دانشمندان

ساخت وبلاگ

موضوعات وب

آخرین مطالب

 

زندگینامه آنتوان هانری بکرل,آنتوان هانری بکرل

زندگینامه آنتوان هانری بکرل (1852-1908)
آنتوان هانری بکرل در سال ۱۸۵۲ در خانواده‌ای تحصیل‌کرده در فرانسه زاده شد.
آنتوان هانری بکرل، فیزیکدان فرانسوی از کاشفان پدیده‌ پرتوزایی یا رادیواکتیویته است.
 پدر و پدربزرگش نیز مانند او در رشته‌ فیزیک تحصیل کرده و در همین رشته به درجه‌ پروفسوری رسیده بودند.
 آنتوان هانری بکرل از سال ۱۸۷۲ تا ۱۸۷۴ در پلی‌تکنیک پاریس و از سال ۱۸۷۴ تا ۱۸۷۷ در مدرسه‌ «پل‌ها و راه‌ها» تحصیل کرد. از سال ۱۸۷۸ به عنوان دانشیار در پلی‌تکنیک و در وزارت راه و پل، به عنوان مهندس ارشد مشغول به کار شد.
بکرل در سال ۱۸۸۴ موفق به اثبات نوارهای اشعه‌ مادون قرمز در طیف نور خورشید شد. او در سال ۱۸۸۹ به عضویت آکادمی علوم درآمد و در سال ۱۸۹۱ کرسی استادی فیزیک کاربردی را در موزه‌ تاریخ طبیعی پاریس از آن خود ساخت.

 

 

 

زندگینامه آنتوان هانری بکرل, آنتوان هانری بکرل, بیوگرافی آنتوان هانری بکرل, آنتوان هانری بکرل کاشف پدیده ی پرتوزایی, بیوگرافی دانشمندان, زندگی نامه آنتوان هانری بکرل,...ادامه مطلب
نویسنده : R3z@ بازدید : 1028 تاريخ : دوشنبه 16 ارديبهشت 1392 ساعت: 22:43

 

سهراب سپهری

 

سهراب سپهری در 15 مهر ماه 1307 در شهر کاشان به دنیا آمد. پدرش اسدالله سپهری کارمند اداره پست و تلگراف بود و هنگامی که سهراب نوجوان بود پدرش از دو پا فلج شد. با این حال به هنر و ادب علاقه ای وافر داشت. نقاشی می کرد، تار می ساخت و خط خوبی هم داشت.

 

سپهری در سال های نوجوانی پدرش را از دست داد و در یکی از شعرهای دوره جوانی از پدرش یاد کرده است (خیال پدر) یکسال بعد از مرگ او سروده است:

 

 

http://s4.picofile.com/file/7745434408/mosahebe.png

 

زندگینامه سهراب سپهری, اولین کتاب سهراب سپهری, مرگ رنگ, زندگی خواب ها, دمین مجموعه شعر سپهری, شاعری نقاش, نقاشی شاعر, شرق انده, آوار آفتاب, شور و شوق, طبیعت, شرق اندوه, غزلیات مولوی, صدای پای آب, مسافر, شهرت سپهری, مسافر, حجم سبز, ما هیچ, ما نگاه, هشت کتاب, اشعار سهراب سپهری, بیماری سرطان خون, بیماری سهراب سپهری, محل دفن سهراب سپهری, گلستانه, صحن امامزاده سلطان علی, دهستان مشهد اردهال, sohrabsepehri,...ادامه مطلب
نویسنده : R3z@ بازدید : 850 تاريخ : دوشنبه 16 ارديبهشت 1392 ساعت: 22:35

۲۹خرداد سالروز درگذشت دکتر علی شریعتی است. به همین مناسبت هر ساله به پاس خدمات ارزنده او به نسل جوان این کشور آثار و اندیشه های او همچون استاد شهید مرتضی مطهری مورد نقد و بازخوانی مستمر قرار می گیرد. بی شک او و استاد مطهری دو اندیشمند و دو متفکر تأثیرگذار در جامعه ایرانی بوده و هستند که اندیشه های آنان مقدمات نظری انقلاب اسلامی ایران را فراهم کرد. مجموعه آثار شریعتی که تاکنون بالغ بر ۳۷ اثر رسیده است شامل آثار مختلفی چون، تاریخ، دین، جامعه شناسی، سیاست، عرفان، هنر و … است. در این میان او اهتمام ویژه ای به معرفی الگوهای خاص دینی دارد. شخصیتهایی چون ابوذر، علی(ع)، حسین(ع)، اقبال لاهوری و… کسانی هستند که در تاریخ اندیشه او به تدریج مشاهده می شوند. از منظر او معرفی الگوهای بزرگ در واقع نشان دادن توانمندیها و بستر مساعد تمدنی است که توانسته است آنان را در خود پرورش دهد.
او می گوید:
« این یک افتخار بزرگی است که هنوز علی رغم همه علل و عوامل سیاسی و استعماری و ارتجاعی و مادی که مانع رشد و پیشرفت شخصیتها و نبوغ ها در جامعه اسلامی هست، اسلام چون گذشته، قدرت سازندگی انسان و پرورش دهندگی نبوغ را در خود حفظ کرده.»

(مقدمه « ما و اقبال » / ص ۱۱)

 

 

 

 

 

 

 

 

زندگینامه دکتر شریعتی,سالگرد دکتر شریعتی,لیست آثار دکتر شریعتی,آثار ارزنده دکتر شریعتی,زندگی نامه کامل دکتر شریعتی,شرح حال زندگی دکتر شریعتی,مطلب در مورد دکتر شریعنی,مطالب در مورد دکتر شریعتی,خلاصه زندگی نامه دکتر شریعتی,کاملترین زندگی نامه دگتر شریعتی,کتب دکتر شریعتی,کتاب های دکتر شریعتی,سخنان دکتر شریعتی,به مناسبت سالگرد دکتر شریعتی,راد اس ام اس,radsms.com,zendegi name dr.shariati,dr.shariati,doctor shariati,ketabhaye dr.shariati,zendegi name kaleme dr.shariati,زندگی نامه بزرگان,زندگی نامه دکتر علی شریعتی,...ادامه مطلب
نویسنده : R3z@ بازدید : 969 تاريخ : شنبه 31 فروردين 1392 ساعت: 20:08

نويسندگان

نظر سنجی

دوست دارید بیشتر چه مطالبی در سایت قرار بگیره؟

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :

close
تبلیغات در اینترنت